<<< powrót

Dawid Mordechaj Palzur

Pierwotnie Marceli Plutzer, urodzony w Tarnowie w 1929 r. Syn nauczyciela rysunków w tarnowskich liceach Aleksandra Plutzera i wnuk wybitnego pisarza żydowskiego Dawida Mordechaja Brandstaettera, na którego pamiątkę przyjął imiona, kiedy w Izraelu zmieniał nazwisko na Palzur.

We wrześniu 1939 r., podobnie jak wiele rodzin bogatszych Żydów tarnowskich, uciekł przed Niemcami na wschód Polski, okupowany przez Związek Radziecki. Stąd w roku 1940 rodzina została wysłana na Syberię. Wraz z armią generała Władysława Andersa rodzina Plutzerów trafiła stamtąd przez Iran do Palestyny. Jak wielu żołnierzy żydowskich, Plutzerowie postanowili tam zostać, by walczyć o utworzenie państwa Izrael. Ojciec zachował pierwotne nazwisko i był znanym w Izraelu malarzem. Namalował m.in. wizję płonącej tarnowskiej Synagogi Starej, którą Niemcy podpalili w listopadzie 1939 r.

Dawid M. Palzur w Tel Awiwie ukończył polskie gimnazjum, jednocześnie ucząc się języka hebrajskiego. Został członkiem organizacji militarnej Hagana. Walczył w 1948 r. w wojnie o niepodległość Izraela i został ciężko ranny. Po utworzeniu państwa Izrael studiował prawo, nauki polityczne, stosunki międzynarodowe, pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiele lat spędził jako dyplomata, m.in. w Finlandii, Meksyku, RPA, Botswanie, Lesotho, Cyprze, Boliwii, Barbados.

W roku 1986 został pierwszym dyplomatą reprezentującym państwo Izrael w Polsce, początkowo jeszcze nie w stopniu ambasadora. Na tym stanowisku pozostał do 1990 r. Wielokrotnie odwiedzał swój rodzinny Tarnów, spotkał się też z mieszkańcami domu, który niegdyś był własnością jego rodziny (obecnie ulica Piłsudskiego). W uznaniu jego działań na rzecz promocji Polski, a zwłaszcza Tarnowa, nadano mu w roku 2003 honorowy tytuł Tarnoviae Merenti. Dawid. M. Palzur mieszka w Jerozolimie. Jako ceniony, doświadczony dyplomata został poproszony o opracowanie podręcznika o sztuce dyplomacji.

<<< powrót

Galeria